تحلیل دینامیک سیستم‌ها

dynamic systems analysis

هفته‌ی پیش شروع به مطالعه‌ی کلاس‌های تحلیل دینامیکهای سیستم دکتر مشایخی در دانشگاه صنعتی شریف کردم. طبق روال این وبسایت مطالعات و دست نوشته‌هام رو در مورد این کلاس به اشتراک می‌گذارم.

موضوعات مورد بررسی

موضوعات مورد بررسی در این درس به سه دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند که در ادامه در اینفوگرافیک زیر لیست شده‌اند:

تحلیل دینامیک سیستم ها _ ۱

مقدمه‌

در ابتدا باید بدانیم که هر فرد با توجه به آموزش‌ها و تجربیات خود دارای نگرش متفاوتی نسبت به موضوعات مختلف است. این موضوع تحت عنوان مدل ذهنی به صورت مفصل در پست بعدی عنوان شده است.

این نگرش شخصی نسبت به موضوعات باعث برداشت ما و تصمیم‌گیری ما در انجام کار‌ها در زندگی خواهد شد. در این درس باید توجه داشته باشیم که دنیا در حال تغییر است. دنیا در حوزه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و …. پیوسته در حال تغییر است. پس نگرش یا چهارچوب ذهنی‌مان را نباید به یک زمان ثابت محدود کنیم.

برای مثال نمودار زیر را در نظر بگیرید که ممکن است پایداری تابع اقتصادی S(X) را که نشان‌دهنده‌ی تغییرات قیمت نان در پاسخ به عملکرد دولت باشد که با قطع یارانه قیمت اولیه‌ی آرد را از X=0.02 واحد به x=0.08  رسانده است و بازار نان و قیمت نان به صورت تناوبی بین دو عدد یک واحد پولی تا مقدار مجانی! تغییر میکند را بر حسب زمان نمایش می‌دهد. چه پدیده‌هایی بر روی این تابع که یک مدل اقتصادی است تاثیر دارد؟ چه تعداد متغیر را در نظر گرفته‌ایم؟ رفتارهای این تابع را با دستکاری کردن هر متغیر داخلی این تابع چگونه کنترل کنیم؟

این‌ها مجموعه سوالاتی هستند که در این درس به آنها جواب داده خواهد شد.

dynamic systems analysis

sustainability

 

از این‌ رو شناخت سیستم‌های دینامیکی و متغیر و رفتار‌های آنها اهمیت دارد و باید بتوانیم متغیرهایی که باعث این تغییرات می‌شوند را بشناسیم و بیابیم و نگرش یا همان مدل ذهنی خودمان را متناسب با آن تطبیق دهیم تا انتخاب و تصمیم‌گیری صحیح‌تری در زندگی داشته باشیم.

چالش مهم ما فهم ریشه‌های این تغییرات و کنترل و مدیریت تغییرات است. در جلسه‌ی اول جمله زیر بسیار تاثیر گذار و مشوق برای ادامه‌ی مطالعه بود:

در نظام آموزشی ما طریقه‌ی درست فکر کردن و تصمیم‌گیری درست آموزش داده نشده است . امروزه بسیاری از ما در تفکر صحیح با مشکل مواجه می‌شویم. این درس قدمی است برای بهتر فکر کردن درباره‌ی موضاعات پیرامون‌مان.

جلسه‌ی دوم را در اینجا بخوانید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.